Anasayfa

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Vikipedi'ye hoş geldiniz!

Herkesin katkıda bulunabildiği özgür ansiklopedi

HMS Erin in Moray Firth 1915 IWM SP 531.jpg
HMS Erin, Kraliyet Donanması'nda hizmet veren bir dretnot zırhlısıdır. İlk başta Osmanlı hükûmeti tarafından Britanyalı Vickers'tan sipariş edilmiş ve Osmanlı donanması ile hizmete girdiğinde gemiye Reşadiye adı verilmesi planlanmıştı. Reşadiye sınıfı, denizde veya yapım aşamasında olan tüm diğer savaş gemilerinden daha iyi veya en azından eşit olacak şekilde tasarlanmıştı. I. Dünya Savaşı Ağustos 1914'te başladığında, Reşadiye neredeyse tamamlanmış durumdaydı, ancak Almanya ya da Alman müttefikleri tarafından kullanılmasını engellemek üzere Amiralliğin İlk Lordu Winston Churchill'in emriyle gemiye el konuldu. Mayıs 1916'daki Jutland Muharebesi'nde oynadığı küçük bir rol ve aynı yıl gerçekleşen sonuçsuz 19 Ağustos 1916 muharebesi dışında savaş sırasında HMS Erin'in hizmeti genellikle Kuzey Denizi'nde gerçekleştirdiği rutin devriye ve eğitim faaliyetlerinden oluşuyordu. Savaştan sonra gemi artık eskimişti; rezerv filoya alındı ve eğitim gemisi olarak kullanıldı. (Devamı...)
191125 Taylor Swift at the 2019 American Music Awards.png
"Breathe", Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı Taylor Swift'in country pop tarzındaki şarkısıdır. Şarkının sözleri Swift ve Colbie Caillat tarafından yazıldı ve prodüktörlüğünü Nathan Chapman ve Swift yaptı. 21 Ekim 2008'de sanatçının ikinci stüdyo albümü Fearless'ın promosyon teklisi olarak Big Machine etiketiyle yayınlandı. Swift'e şarkıda Colbie Caillat eşlik etmektedir. Bir ilişkinin bitişinin anlatıldığı şarkıda, akustik gitar sesi hakimdir. Müzik eleştirmenlerinden olumlu geri dönüşler alan şarkı, 2010'da En İyi Pop Vokal İş Birliği kategorisinde Grammy'ye aday gösterildi ancak ödülü Caillat'in, Jason Mraz'la düet yaptığı, "Lucky" kazandı. "Breathe" ABD Billboard Hot 100 listesinde en yüksek seksen yedi numarada yer aldı. (Devamı...)
Good Article collaboration.svg

Herkesi "Her Vikipedi'de olması gereken maddeler listelerindeki maddelerin oluşturulması" konulu iş birliği projesine davet ediyoruz!

2 Ekim:

HMSBeagle.jpg

4 milyondan fazla maddeye sahip dil sürümleri:
2 milyondan fazla maddeye sahip dil sürümleri:
1 milyondan fazla maddeye sahip dil sürümleri:
500 binden fazla maddeye sahip dil sürümleri:
250 binden fazla maddeye sahip dil sürümleri:
Chicago
Michigan Gölü'nün güneybatı kıyısında ve Illinois eyaletinde yer alan Chicago şehir merkezinin panoramik manzarası (16 Ağustos 2008)

Üreten: Dschwen